nedeľa 22. marca 2015

Hodina hipoterapie

Hodina


Aby bola hipoterapia účinná je potrebné navštevovať terapie dlhodobo a pravidelne. Doba odporúčaná odborníkni je ideálne 2-3 krát týždenne minimálne 2 mesiace alebo viac, v závislosti od individuálneho zdravotného stavu klienta.
Jedna hipoterapeutická hodina trvá približne 15-30 minút v závislosti do veku a schopností klienta. Malé deti a deti s poruchami sústredenia zo začiatku jazdia kratšie, neskôr sa terapia predlžuje.
                            

Začiatok
Na začiatku hodiny je dôležité, aby sa pacient zoznámil s koňom ktorý bude hiporehabilitáciu vykonávať, a to oslovením koňa jeho menom, pohladkaním koňa na krku a chrbte. Ak je pacient odvážny môže koňovi ponúknuť kúsok jablka, mrkvy alebo suchého chleba.

Priebeh
Po úvodnom zahriatí, uvoľnení - príprave klienta na terapiu sa začne samostatná cielená práca. Zväčša sa dva 10 minútové alebo tri 5 minútové intenzívne bloky sa striedajú s relaxáciou alebo ľahšou formou činnosti. Pri menších deťoch alebo ľahko unaviteľných je rozloženie práce opačné. Terapeut smeruje činnosti v súlade s terapeutickým plánom, ktorý vypracuje podľa problémov jednotlivých klientov a snaží sa postupne dosiahnuť stanovené ciele. Na záver terapie je znovu uvoľňovacia fáza a klient sa pripraví na ukončenie terapie, prípadne odmení koňa prinesenou pochúťkou.

Pri terapiách sa využívajú aj rozličné nástroje a pomôcky – bežne používané (loptičky, šatky, kuželky) aj špeciálne upravené (kartičky, písmenká a pod.). Rozlúčkové alebo uvoľňovacie kolo pripraví deti na ukončenie terapie, rozlúčku s koňom a na fakt, že odchádzajú. Úvodné a záverečné uvoľňovacie fázy je vhodné dôsledne dodržiavať, predíde sa tým mnohým nedorozumeniam najmä zo strany detí (mentálne postihnutých, malých a pod.).

sobota 21. marca 2015

Výber a výcvik koňa

Výber a výcvik koňa


Podľa čoho vyberáme koňa?
 Vyberáme koňa podľa toho, na čo ho chceme používať, podľa jeho zdravotného stavu, podľa povahy, podľa mechaniky pohybu, podľa pohlavia a podľa veku.  Postup pri výbere koňa – ak chceme kúpiť koňa je potrebné, aby nám pomohli pri výbere viacerí ľudia : skúsený cvičiteľ, majiteľ, ak je možné i veterinár, jazdec. Kôň by mal mať doklady : pas a veterinárne preukazy. Je vhodné ak si nášho budúceho terapeuta pozrieme ako sa správa v boxe, v stáde, vo voľnosti, na lonži, pod sedlom, pod jazdcom. Sledujem tiež, či sa môžeme dotýkať po celom tele, dvíhanie nôh, ako reaguje na naše podnety, reakcie na niečo nové, odmena. 





Základné faktory pre výber :
  •         účel
  •          zdravotný stav
  •          pohlavie – valach: je ideálne (vykastrovaný žrebec), kobyla sa dá tiež výborne použiť.
  •          vek – podľa plemena, najlepšie kôň s ukončeným fyzickým a psychickým vývinom
  •          plemeno – vždy je rozhodujúca individuálna charakteristika koňa
  •          fyziologické predpoklady – výška koňa, farba koňa, stavba tela
  •          psychické predpoklady - trpezlivosť, poslušnosť, vytrvalosť a iné.
  •          výcvik – reakcie na výcvik – snaha pochopiť



Koľko trvá výcvik koňa?
Je to rôzne, niektoré kone cvičíme niekoľko rokov a aj tak ich nemôžeme využiť na hipoterapiu...ale niekedy máme takého koňa ktorého vycvičíme za niekoľko mesiacov. Je to veľmi individuálne. Výberu koňa  musí byť venovaná veľká pozornosť. Na prvý pohľad by sa zdalo že kúpa hipoterapeutického koňa je ľahká investícia ale nie je.



Najlepšie je keď si hipológ pripraví koňa sám. Príprava koňa pozostáva z obsadnutia, zo základného a špeciálneho výcviku.

Kôň musí byť pripravení na nečakané a náhle podnety. Ostatné je vecou tréningu jeho trénera, pri ktorom sa spočiatku využíva hlavne figurant.